آردوینو چیست؟

نوشته شده توسط admin_irasa 2018/08/25 10:59:02 0 نظرات آردوینو,

آردوینو (Arduino)، یک پلتفرم متن باز است که در ساخت پروژه های الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به طراحی متن باز این پلتفرم، نرم‌افزار و طرح سخت‌افزار آن به صورت آزاد در اختیار تمام افراد قرار گرفته و افراد می‌توانند به وسیله آن پروژه‌های الکترونیکی خود را به سادگی انجام دهند. این ویژگی پلتفرم آردوینو باعث شده تا میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این پلتفرم استفاده نمایند و روز به روز بیشتر آن را توسعه دهند. مزیتی که به واسطه رایگان بودن پلتفرم آردوینو به وجود آمده‌است این است که معمولاً هر کسی در هر کجای جهان یک مدار مکمل به نام شیلد(Shield)، برای انجام یک کار خاص در آردوینو طراحی می‌ کند و معمولاً کتابخانه‌ای برای این شیلد می‌نویسد و اغلب اوقات این کتابخانه‌ها به صورت رایگان با سایر افراد به اشتراک گذاشته می‌شود. این ویژگی منحصر به فرد باعث شده تا شما بتوانید برای هر ماژول، سنسور یا قطعه‌ای که می‌خواهید به آردوینو متصل کنید و صدها کتابخانه‌ و مثال رایگان پیدا کنید.

آردوینو شامل یک مدار قابل برنامه ریزی فیزیکی (اغلب به عنوان یک میکروکنترلر) و یک قطعه نرم افزاری یا محیط یکپارچه توسعه (IDE) است که بر روی کامپیوتر اجرا می شود. IDE محیطی عمدتاً گرافیکی است که تمام یا شماری از ابزارهای لازم برای توسعه نرم‌افزار (بخش‌هایی یا تمام زنجیره ابزار توسعه) را در خود دارد. در آی دی ایی، دسترسی به ابزارها و اعمال آن ها در پروژه جاری تسهیل شده است. امکاناتی که به طور معمول در IDEها وجود دارد:

  1. ویرایش و نوشتن کد به صورت پیشرفته با استفاده از امکانات پیشنهاد دهنده اتوماتیک که با نوشتن حرف اول یک دستور، نام کامل دستورهایی که وجود دارد لیست می شود.
  2. نمایش کدها به صورت رنگی
  3. کمک به رفع عیب های نرم افزار و حل مشکلات آن

بردهای آردوینو را بدون نیاز به پروگرامر می‌توان از طریق کابل USB و IDE متن باز آردوینو پروگرام کرد.نرم‌افزار آردوینو دارای کتابخانه‌های بسیار کامل و رابط کاربری بسیار ساده‌ای است. این نرم‌افزار در مقایسه با کامپایلرهایی مانند کدویژن و بسکام بسیار کامل تر و قدرتمند تر است و بدون نیاز به پروگرامر می‌تواند مستقیماً میکروکنترلر شما را برنامه‌ریزی نماید. امکاناتی مانند ترمینال سریال نیز در داخل نرم‌افزار آردوینو قرارداده شده تا بتوانید به وسیله ارتباط سریال و USB برنامه‌هایی را که برای میکروکنترلر می‌نویسید، عیب‌یابی نمایید. شما به سادگی می‌توانید وضعیت پین‌ها یا هر اطلاعات دیگری را به ترمینال سریال آردوینو بفرستید و از طریق کامپیوترتان اطلاعات را از میکروکنترلر دریافت نمایید.

آردوینو در بین افرادی که در حوزه الکترونیک فعالیت می کنند بسیار محبوب است. به این دلیل که بر خلاف بسیاری از برد های قابل برنامه ریزی، آردوینو برای بارگذاری کدهای جدید بر روی برد، نیاز به سخت افزار جداگانه نیاز ندارد و شما می توانید به راحتی از یک کابل USB استفاده کنید.علاوه براین، در محیط یکپارچه توسعه آردوینو از یک نسخه ساده سی پلاس پلاس استفاده شده است که یادگیری برنامه را ساده تر می کند. در نهایت، آردوینو فرمی استاندارد ارائه می دهد که عملکردهای میکروکنترلر را به چندین مجموعه مجزا با قابلیت دسترسی آسان تقسیم می کند.

برد آردوینو نسخه Uno، محبوب ترین برد در خانواده بردهای آردوینو است. این برد انتخاب فوق العاده ای برای تازه کارها است.

 

                                                          

جهت تهیه برد آردوینو UNO اینجا کلیک کنید.

 

ارسال نظر

کالا در حال حاضر موجود نمیباشد.ایمیل خود را وارد نمایید، زمانی که کالا در دسترس باشد به شما اطلاع میدهیم.