آشنایی با انواع آردوینو

نوشته شده توسط admin_irasa 2018/08/26 10:02:59 0 نظرات آردوینو,

هدف از این پست آشنایی با انواع مختلف آردوینو وکاربرد هر کدام میباشد.

  • Arduino UNO 

این بورد اولین مدل از ارداینو میباشد و بیشتر برای افرادی توصیه میشود که تازه کار هستند و مراحل اولیه استفاده و آموزش ارداینو را میکذرانند. بر روی این بورد میکرومنترلر atmega328 وجود دارد که ۱۴ پین ورودی و خروجی دیجیتال – ۶ پین ورودی آنالوگ و یک رابط سریال (usart) در اختیار کاربر قرار میدهد. کریستال (نوسان ساز) ۱۶ مگاهرتز میباشد و روی بورد یک پورت USB برای ارتباط با کامپیوتر  و یک سوکت اداپتور بعنوان ورودی ولتاژ قرار دارد .

                                          

  • Arduino LEONARDO

این بورد مشخصاتی کاملا مشابه با بورد UNO دارد با این تفاوت که قابلیت کنترل ماوس و کیبورد هم به ان اضافه شده است.

                                          

  • Arduino pro micro

یک بورد بسیار کوچک و سبک مناسب برای ساخت روبات های پرنده و پروژه هایی با وزن و اندازه کوچک . بر روی این بورد یک میکروکنترلر Atmega32u4  وجود دارد که ۲۰ پایه ورودی و خروجی دیجیتال – ۱۲ پایه ورودی آنالوگ و یک رابط سریال را در اختیار کاربر قرار میدهد.

                                     

  • Arduino mega 2560

یک بورد کامل و پیشرفته که میتواند گزینه ای مناسب برای افراد حرفه ای و پروژه های پیچیده باشد . بورد mega2560 با استفاده از میکروکنترلر قدرتمند  atmega2560  در مجموع ۵۴ پایه ورودی و خروجی دیجیتال – ۱۶ پایه ورودی آنالوگ – و ۴ رابط سریال را در اختیار کاربر قرار میدهد و با دارا بودن ۲۵۶ کیلوبایت حافظه میتواند برنامه های پیچیده و با حجم بالا را به راحتی اجرا کند.

                 

  • Arduino Esplora

یک بورد بسیار جالب که بعنوان کنترلر دستی روبات طراحی شده و قابلیت های بی نظیری را در اختیار کاربر قرار میدهد . بر روی این بورد تمامی قطعات مورد نیاز برای یک کنترلر دستی پیشرفته قرار دارد . مانند سنسور شتاب سنج – میکرفون – سنسور نور – lcd – جوی استیک و … اگر به دنبال یک کنترلر مناسب برای روبات خود هستید ما کنترلر esplora را به شما توصیه میکنیم .

                                           

  • Arduino nano

نانو با میکروکنترلر ATmega328P، همانند Arduino uno ، ساخته شده است. تفاوت اصلی آنها این است که برد UNO در فرم PDIP (پکیج Dual-In-line پلاستیکی) با ۳۰ پین ارائه شده است و Nano در TQFP (پکیج چهار تایی پلاستیکی) با ۳۲ پین موجود است. ۲ پین اضافی از Arduino Nano برای عملکرد ADC استفاده می شود، در حالی که UNO دارای ۶ پورت ADC است، اما Nano دارای ۸ پورت ADC است. برد Nano دارای جک DC برق است و مانند دیگر برد های Arduino نیست، بلکه دارای یک پورت مینی USB است. این پورت برای هر دو عمل برنامه ریزی و نظارت بر سریال استفاده می شود. ویژگی جذاب در نانو این است که قوی ترین منبع تغذیه را بوسیله اختلاف پتانسیل خود انتخاب می کند و انتخاب منبع تغذیه با جامپر نامعتبر است.

                                    

  • Arduino Pro mini

آردوینو پرو مینی یک برد آردوینو بر پایه میکروکنترلر ATmega328 می باشد و به لحاظ کارایی و عملکرد کاملا مشابه با سایر بردهایی که از این نوع میکروکنترلر استفاده میکنند بوده و تنها تفاوت این برد در شکل فیزیکی آن می باشد. در این برد به منظور کاهش سایز ورودی آداپتور و پورت USB (که در اکثر پروژه ها کاربرد دائمی نداشته )حذف شده است. می توان با استفاده از یک مبدل FTDI عمل پروگرام را انجام داد.در نتیجه برای انجام پروژه هایی با سایز کوچک و همین طور در ربات های پرنده و یا هواپیماهای مدل که وزن و اندازه اجزای آن بسیار حائز اهمیت است، توصیه می گردد.

این برد دارای ۱۴ پین ورودی و خروجی دیجیتال( که از ۶ عدد آنها می توان به عنوان خروجی PWM استفاده نمود)، ۸ ورودی آنالوگ و یک دکمه ریست می باشد.

 

                                                             

  • Arduino DUE

برد آردوینو Due یک میکروکنترلر بر پایه SAM3X8E ARM Cortex-M3 CPU از شرکت Atmel می باشد. این برد، اولین برد آردوینویی است که بر اساس میکروکنترلر با هسته ARM 32 بیتی پایه ریزی شده است. دارای ۵۴ پین دیجیتال ورودی/خروجی (که ۱۲ تای آن می تواند به عنوان خروجی PWM استفاده شود)، ۱۲ ورودی آنالوگ، ۴ پورت UARTs (پورت های سریال سخت افزاری)، و یک ساعت ۸۴ مگاهرتزی، کابل اتصال USB OTG ، یک DAC (دیجیتال به آنالوگ)، ۲ عدد TWI، یک پاور جک، یک SPI header، یک JTACG header، یک دکمه ریست و یک دکمه پاک کردن می باشد.

                    

  • Arduino Lilypad

برد آردوینو لیلی پد از ATmega328V و ATmega168V به عنوان چیپ اصلی استفاده می کند که هر دو دارای ۱۴ پین دیجیتال که شش تای آنها از نوع PWM هستند  و ۶ پین آنالوگ هستند. ویژگی اصلی لیلی پد استفاده از چیپ اصلی ورژن V است که مصرف جریان پایینی دارد. این برد از ارتباط USB استفاده نمی کند و برای برنامه نویسی (ریختن اسکتچ ها) باید مبدل USB به Uart استفاده کرد. فرکانس کاری این برد ۸ مگاهرتز است.

                                            

ارسال نظر

کالا در حال حاضر موجود نمیباشد.ایمیل خود را وارد نمایید، زمانی که کالا در دسترس باشد به شما اطلاع میدهیم.